COVID-19

Drodzy Rodzice, kochani Pacjenci
W związku z szerzącą się pandemią COVID-19 gabinet działa na innych niż do tej pory zasadach i w innych wymiarach godzinowych. Wszelkie zmiany zawarte są w załącznikach do regulaminu gabinetu, i można je odszukać na stronie FamilyWellness i na FB.
Uprzejmie proszę o zapoznanie się z ich treścią i o przestrzeganie nowych zasad http://familywellness.pl/regulamin-kif-sars-cov-2/.
Zapisów dokonujemy drogą elektroniczną – e-kalendarz 
http://familywellness.pl/rezerwacja/.
Serdecznie zapraszamy:
Zespół Family Wellness

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

P: Jak poznać, że moje dziecko wymaga rehabilitacji?

O: Bardzo często Rodzice jako baczni obserwatorzy swoich dzieci zauważają w ich zachowaniu niepokojące symptomy. Mogą to być różnego rodzaju nietypowe pozycje przybierane przez dziecko, ogólny niepokój ruchowy i/lub emocjonalny, ułożenie odgięciowe rozumiane jako nasiloną „sztywność” dziecka, ułożenie asymetryczne w tzw. literkę ‘C”.

Z drugiej zaś strony, możemy obserwować u malca nadmierne wyciszenie, uogólnioną apatię, brak motywacji do ruchu, brak reakcji na bodźce płynące z otoczenia.

W takich sytuacjach należy zgłosić się do neurologa i/lub fizjoterapeuty neurorozojowego który zbada, a jeśli to będzie konieczne zaleci rehabilitację.

P:  Na jakiej podstawie dobiera się metodę rehabilitacji? Czym różni się metoda Vojty od metody NDT Bobath?

O: Dobór metody rehabilitacji w dużej mierze zależy od upodobań rodziców. Każda metoda kierowana jest do Dzieci zarówno z zaburzeniami OUN jak i innymi lżejszymi przypadłościami, w tym wadami postawy.

Terapia NDT-Bobath jest metodą neurorozwojową, opartą na współpracy z pacjentem w nauczaniu prawidłowych wzorców ruchowych, normalizacji napięcia mięśniowego i aktywnego wcielania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Terapia prowadzona jest w atmosferze współpracy, zadowolenia, zabawy.

Terapia metodą Vojty polega na „uruchamianiu odruchów”. Odruchy motoryczne wywołuje się u dziecka poprzez nacisk na określone punkty ciała (sfery stymulacji). Dziecko leży w ustabilizowanej pozycji a terapeuta uciska punkty spustowe na ciele dziecka.

P : Jak często należy ćwiczyć z dzieckiem w domu, czy można takimi „ćwiczeniami” bardziej zaszkodzić niż pomóc?

O : Na pierwszych zajęciach szczegółowo omawiamy szeroko rozumianą pielęgnację terapeutyczną. Poruszamy tematy z zakresu terapeutycznego pozycjonowania / karmienie, noszenie, odbijanie, mycie, spanie / jak i doboru sprzętu użytku codziennego ułatwiającego prawidłowy rozwój Dziecka. Na kolejnych spotkaniach prowadzę terapię i jednocześnie informuję Rodziców o istotnych zmianach zachodzących w kolejnych etapach rozwoju Dziecka. Podpowiadam jak reagować na nieprawidłowe zachowania. Całość postepowania składa się na kompleksową terapię. Zadając pojedyncze ćwiczenia do wykonywania w domu zwracam uwagę na szczegółowe wyjaśnienie sposobu ich wykonywania tak żeby ustrzec  przed popełnieniem  błędów pogłębiających nieprawidłowe wzorce ruchowe.

P: Czy warto kupić do domu urządzenia do rehabilitacji, jeśli tak, to jakie i gdzie najkorzystniej je nabyć?

O: Przy domowych ćwiczeniach możemy wykorzystać sprzęty powszechnie znajdujące się w mieszkaniu (maty, zabawki, stół, przewijak, łóżko, kocyk).