COVID-19

Szanowni Państwo!

W związku z rozporządzeniem wydanym przez Krajową Radę Fizjoterapeutów oraz Rząd, zawieszam działalność gabinetu do odwołania.
Jest to dla mnie decyzja trudna, ale jedyna słuszna w sytuacji pandemii. Wszytko to w trosce o nasze  wspólne dobro.

O wszelkich zmianach będę Państwa informować na bieżąco w mediach społecznościowych i na stronie www.

Otrzymuję od Państwa słowa wsparcia oraz propozycję współpracy on-line, za co serdecznie dziękuję. Na chwilę obecną nie wyobrażam sobie jednak terapii, zwłaszcza niemowląt, za pośrednictwem Skype’a. Jak Państwo doskonale wiedzą, prowadząc terapię neurorozwojową trzeba „poczuć pacjenta” – jego napięcie mięśniowe, jego reakcje na wspomagania czy dopasować natężenie naszego dotyku.

Kontaktuję się z Państwem za pośrednictwem Messengera. Oferuję pomoc swoim pacjentom w zakresie przekazywania wskazówek dotyczących zorganizowania przestrzeni do zabaw stymulujących kolejne kroki milowe rozwoju, podpowiadam do czego zachęcać maluszka podczas codziennych aktywności. Osoby chętne zapraszam do wysyłania krótkich filmów z moimi małymi pacjentami pod  adresem:


wyslij przez messengera

Z wyrazami szacunku:
Agnieszka Raczkowska
FamilyWellness

FAQ

Najczęściej zadawane pytania

P: Jak poznać, że moje dziecko wymaga rehabilitacji?

O: Bardzo często Rodzice jako baczni obserwatorzy swoich dzieci zauważają w ich zachowaniu niepokojące symptomy. Mogą to być różnego rodzaju nietypowe pozycje przybierane przez dziecko, ogólny niepokój ruchowy i/lub emocjonalny, ułożenie odgięciowe rozumiane jako nasiloną „sztywność” dziecka, ułożenie asymetryczne w tzw. literkę ‘C”.

Z drugiej zaś strony, możemy obserwować u malca nadmierne wyciszenie, uogólnioną apatię, brak motywacji do ruchu, brak reakcji na bodźce płynące z otoczenia.

W takich sytuacjach należy zgłosić się do neurologa i/lub fizjoterapeuty neurorozojowego który zbada, a jeśli to będzie konieczne zaleci rehabilitację.

P:  Na jakiej podstawie dobiera się metodę rehabilitacji? Czym różni się metoda Vojty od metody NDT Bobath?

O: Dobór metody rehabilitacji w dużej mierze zależy od upodobań rodziców. Każda metoda kierowana jest do Dzieci zarówno z zaburzeniami OUN jak i innymi lżejszymi przypadłościami, w tym wadami postawy.

Terapia NDT-Bobath jest metodą neurorozwojową, opartą na współpracy z pacjentem w nauczaniu prawidłowych wzorców ruchowych, normalizacji napięcia mięśniowego i aktywnego wcielania nabytych umiejętności w codziennym życiu. Terapia prowadzona jest w atmosferze współpracy, zadowolenia, zabawy.

Terapia metodą Vojty polega na „uruchamianiu odruchów”. Odruchy motoryczne wywołuje się u dziecka poprzez nacisk na określone punkty ciała (sfery stymulacji). Dziecko leży w ustabilizowanej pozycji a terapeuta uciska punkty spustowe na ciele dziecka.

P : Jak często należy ćwiczyć z dzieckiem w domu, czy można takimi „ćwiczeniami” bardziej zaszkodzić niż pomóc?

O : Na pierwszych zajęciach szczegółowo omawiamy szeroko rozumianą pielęgnację terapeutyczną. Poruszamy tematy z zakresu terapeutycznego pozycjonowania / karmienie, noszenie, odbijanie, mycie, spanie / jak i doboru sprzętu użytku codziennego ułatwiającego prawidłowy rozwój Dziecka. Na kolejnych spotkaniach prowadzę terapię i jednocześnie informuję Rodziców o istotnych zmianach zachodzących w kolejnych etapach rozwoju Dziecka. Podpowiadam jak reagować na nieprawidłowe zachowania. Całość postepowania składa się na kompleksową terapię. Zadając pojedyncze ćwiczenia do wykonywania w domu zwracam uwagę na szczegółowe wyjaśnienie sposobu ich wykonywania tak żeby ustrzec  przed popełnieniem  błędów pogłębiających nieprawidłowe wzorce ruchowe.

P: Czy warto kupić do domu urządzenia do rehabilitacji, jeśli tak, to jakie i gdzie najkorzystniej je nabyć?

O: Przy domowych ćwiczeniach możemy wykorzystać sprzęty powszechnie znajdujące się w mieszkaniu (maty, zabawki, stół, przewijak, łóżko, kocyk).